Uçakta Networking: Yanınızda Oturan Yabancıyla Tanışmak

TARİH: 5.7.2012
Kim bilir belki insanların ayaklarını yerden kestiği içindir ki, uçakla seyahet etmenin hep farklı bir duygusu olmuştur. Diğer bir bakış açısıyla da toplu taşımalar arasında genellikle en ferah ve modern vasıta olduğu için uçmanın ayrı bir hissi olabilir.
Ayrıca iş dünyasının en sık kullandığı uzun mesafe vasıtadır.

 

Her ne sebeple olursa olsun, uçakta konforlu bir şekilde en az bir saat uçaçağınız zaman yanınızdaki kişiyle tanışmak yolculuğunuza yıllar sürecek bir değer katabilir.

 

 

Uçakta hoş bir sohbeti başlatmak için yapabileceğiniz bazı içten ve samimi hamleler şunlar olabilir:

 

 

Yerinize oturduktan sonra samimi bir şekilde "iyi yolculuklar" demek. Bazen o kişi de bu fırsatı kolluyor olabilir.

 

 

Oturduktan sonra seyahatle ilgili kısa bir soru sorabilirsiniz. Mesela İsanbul-İzmir uçağındaysanız "İzmir'e siz de sıksık gidiyor musunuz? Bu dönemde hava nasıl olur?". 

 

 

Göreceksiniz ki yanınızdaki kişi de sohbet etmek istiyorsa size "Evet iş için gidiyorum. Siz ne amaçla gidiyorsunuz? İlk defa mı gidiyorsunuz?" gibi karşılık verecektir. Tek yapmanız gereken asansör cümlesi tekniklerini uygulamak. Yani, doğru soruları sormak ve konuşmaktan çok dinlemek. Kendinizden bahsederken karşınızdaki kişinin rahatlıkla soru sorabileceği şekilde dikkat çeken ve net bir şekilde sıkmadan küçük hikayeler anlatmalısınız.

 

 

Eğer sorduğunuz soruya çok kısa ve soğuk bir ifadeyle cevap veriliyorsa, durumu zorlamayın. Unutmayın ki, yanınızdaki belki bir cenazesini kaldırmak amaçlı seyahat ediyor ya da uçağa binmeden hemen önce biriyle tartışmış olabilir. 

 

 

Oturma faslında tanışamadıysanız ve yemek ikramı olan bir seferdeyseniz, mesela tepsinizi alır almaz yanınızdaki kişiye size fazla olan bir şeyi ikram edebilirsiniz: "Benim için fazla, siz arzu eder misiniz" şeklinde sorabilirsiniz. Bu da sohbeti başlatmak için bir fırsat olabilir. Unutmayın tebrik ederek ya da birşeyi paylaşarak başlamak her zaman etkilidir.

 

 

Ve tabi açıksözlülük de iyi bir tanışma metodudur: "Uçak seyahatlerinde tanıştığım kişilerle o kadar çok işbirliği yapma fırsatım oldu ki, firmamı neredeyse sadece uçarak yönetiyorum. Tanışalım. Nasılsınız? Benim adım Ertuğrul" 

 

 

Bunun gibi espirili ve tanışma isteğinizi içtenlikle belirten bir şekilde de tanışabilirsiniz. Bunu yaparken çok doğal olmalısınız. Aksi halde ters tepme ihtimali oldukça yüksek.

 

 

Özellikle Türkiye ve ortadoğu ülkelerinde bir erkekseniz ve yanınızda oturan bir kadınsa, biraz daha özenli olmanızda fayda var. Kültür itibariyle networking arzunuzun yanlış anlaşılma ihtimali batı ülkelerine nazaran çok daha yüksektir.

 

 

Elbette bu tanışma sonrasında muhakkak iletişimde kalma isteğinizi belirterek kartvizit değişimini unutmayın!

 

Ertuğrul BELEN | Networking Akademi