Networking Yazı Serisi - Bölüm 4 - Yüz Yüze

TARİH: 27.5.2014
Teknoloji yüz yüze iletişime sayısız alternatif üretmeyi başardı, ancak içlerinden hiçbiri yüz yüze iletişimin tahtını sallayabilmiş değil. Kelime sihirbazı olup, kaleminizle mucizeler yapsanız bile...
Telefonla konuşmak, email yazmaktan daha “kişisel” gelir, çünkü ses tonunuz devreye girer. Aynı kelimeyi nasıl söylediğiniz, ifadenizi destekler. 
 
Yüz yüze iletişimde, kelimeler ve ses tonunuz bir de beden dilinizle desteklenir. Böylece anlaşılmama riskiniz giderek azalır. Bazen, yazdığınız bir mail çok yanlış anlaşılabilir. Fakat, yüz yüze iletişimde yanlış anlaşıldığınızı “fark edersiniz”. 
 
Karşınızdakini gözlemleme fırsatınız vardır ve kelimelerinizi gözlemlerinize göre seçebilirsiniz, ya da beden dilinizle karşınızdakini etkileyebilirsiniz.
 
İletişimin gizli bir formülü yoktur. Beden dilini ezberlemek de saçmadır. Biri ellerini kavuşturuyorsa, ille de savunma durumuna geçmiş değildir. Farklı beden hareketleri birbirlerini destekleyebilir ya da birbirleriyle çelişebilirler. Kalıplayıcı yaklaşımları tanımalı ancak temkinli yaklaşmalısınız. 
 
 
 
Ses tonunuz ve beden dilinizi gözden geçirin. Daha etkili bir iletişim ve başarılı bir networking için en güçlü aracınız onlardır! 
Ertuğrul Belen & Optimist Yayınevi
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry