Networking Yazı Serisi - Bölüm 3 - İlk İzlenim

TARİH: 9.5.2014
İlk izlenim önemlidir ve bunun için de hazırlık yapmak gerekir.
Kendinizi iyi tanımanız, her durumda rahat davranabilmenizi sağlar. Bazen, başkalarını etkilemek için kendimizi olduğumuzdan farklı göstermeye çalışırız. Networking için yapılan en büyük hatalardan biridir bu. Her koşulda kendiniz olun; karşınızdakileri de oldukları gibi kabullenmeye hazır olduğunuz mesajını verin. İnsanlar, ancak rahat iletişim kurabilecekleri ve önyargılı davranmayan insanlarla bağlantılarını sürdürürler. 
 
Gittiğiniz herhangi bir yerde, “neden orada olduğunuzu” bilmeniz, başkalarına doğru mesajı vermenize yardımcı olur. 
 
İçe dönük bir insansanız, kendinizi başkalarına nasıl tanıtacağınızı düşünün ve prova yapın. Hiç tanımadığınız birine, kendiniz hakkında ne anlatırdınız? Nasıl anlatırsanız daha etkili olur? Önceden hazırlanırsanız, “o an” geldiğinde doğru kelimeleri bulmakta zorlanmazsınız. Ayrıca, heyecanınızı da bastırmış olursunuz. 
 
Nasıl göründüğünüz ve nasıl hissettiğiniz çoğu zaman birbiriyle alaklıdır. Giyiminize özen gösterin. Çoğu zaman sesten önce görüntü gelir. 
 
Gülümseyin. Duygular akışkandır, birinden diğerine geçerler. Pozitif bir etki yaratmak için önce kendiniz pozitif olmaya çalışın. 
 
Günlük hayatımızda gözden kaçırdığımız önemli bir ayrıntı da nasıl durduğumuzdur. Bilgisayarın başında saatlerimizi geçiriyorsak, sırtımız kamburlaşabilir. Giderek doğal duruşumuzu terk edip çalışma ortamlarına adapte olmuş bir duruşa meylediyoruz. Hem sağlık için, hem de karşımızdakini etkilemek için dik durmaya dikkat etmeliyiz. 
 
Tırnaklar, saçlar, dişler ve nefesinizin temizliğine dikkat etmelisiniz. Güzel veya yakışıklı olmaya mecbur değilsiniz ama bakımlı olmanız çoğu zaman kazandırır. 
 
İlk izlenim çok önemlidir. Bir insanla anlaşıp anlaşamayacağımızı genellikle ilk otuz saniyede hissederiz. İç güdülerimiz, çoğu zaman bizi yanıltmaz amayine de dikkatli olmamız gerek. İlk izlenimden tam puan alıp sonrasında kendini baltalamayı başaran nice insanla karşılaştım.
 
Dış görünüş, güçlü bir iç yapıyla bütünleşmedikçe tek başına bir işe yaramaz. 
 
Ertuğrul Belen & Optimist Yayınevi