Neden Bağlantılarınızı Güncel Tutmalısınız?

TARİH: 2.9.2012
Birçok araştırma her sene çevrenizdeki insanların %10'undan fazlasının iletişim adresilerini kısmen ya da tamamiyle değiştirdiğini gösteriyor. İş değiştiriyorlar, ofislerini yeniliyorlar, email ya da cep telefonlarına gelen SPAM niteliğindeki korsan temas girişimlerinden belki sıkılarak yeni bir hat ve posta kutusu oluşturuyorlar.
Zorunda kalmadığınız sürece asla eski numaranızı resmen kapatmamalısınız. İletişimin hızlı ve çok kısa sürelerde gerçekleştiği günümüz iş dünyasında telefon numaranızı değiştirmeniz ve insanların buna uyum sağlaması neredeyse isminizi değiştirdiğinizde gösterecekleri eforla aynı! İnsanlar atacağınız "yeni numaram budur" SMS ya da emailinizle hemen ilgilenemedikleri için rehberlerini düzenlemeyi unutuyor ve belki sizi kaybediyorlar. Ya da daha doğrusu siz onları!

 

Eğer yıl içerisinde tanıştığınız ve geçmişten süregelen bağlantılarınızı güncellemezseniz, her sene %10 Networking kayıbı yaşayacaksınız. Bu da 5 sene içerisinde bağlantılarınızın yarısından fazlasını kaybetmeniz anlamına geliyor. Bağlantılarınızı güncellemeye karar verdiğiniz noktada başlangıçta sizi zorlu bir süreç bekliyor olabilir. Çünkü göreceksiniz ki siz farkında olmadan iletişim listeniz her yere saçılmış bir duruma gelmiştir.

 

 

Mevcut networkünüzü belirlemek ve günlük bir düzene sokmak için sayacağım tüm mecralardaki listelerinizi önce kendi içlerinde temizlemeli, düzenlemeli ve sonra hepsini tek bir liste haline getirmelisiniz. 

 

 

Bunlar: şu anda kullandığınız cep telefonunuzdaki bağlantılar, "daha sonra aktarırım" deyip halen transfer etmediğiniz eski cep telefonunuzdaki numaralar, kartvizitlikler ve çekemecelerdeki kartvizit zulaları, sosyal ağlardaki bağlantılarınız, farklı email hesaplarınız ve bunların adres defterlerindeki kişiler, üyesi olduğunuz derneklerin üye listeleri, aile dostları ve 2. derece tanıdıklar. 

 

Ertuğrul BELEN | Networking Akademi