Hillary Clinton'la Networking

TARİH: 25.7.2011
Geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Sayın Hillary Clinton Türkiye'ye geldiğinde, konusunda uzman genç girişimcilerle bir araya geldi. Bu etkinliğe davet edilmiş ve Hillary Clinton'la sohbet ederken kendimi bulmuştum.
Hillary Clinton'la Networking.
Yıllarımı networking çalışmalarına vermiş biri olarak bu özel buluşmadan sonra Networking gözlüklerimi taktım ve Hillary Clinton'a nasıl ulaştığımı düşündüm. Çünkü, genç girişimci ve profesyonellerle olan sürekli paylaşımlarımda hep aktardığım bir tez vardı: "dünyada ulaşamayacağınız hiçkimse yok, 6. Derece Referans Kuralı'nı takip edin! İstediğiniz herkese ulaşabilirsiniz".

Bu arada, Stanley Milgram ve Duncan Watts tarafından ispatlanmış 6. Derece Referans Kuralı diyor ki: "altı adım referansta yani tanıdığınızın tanıdığı birinci derece ve onun tanıdığı ikinci derece şeklinde 6 aşama sonra istediğiniz herkese ulaşabilirsiniz."

Ne büyük bir güç?  İstediğiniz herkese ulaşabilirsiniz. Ancak çoğu zaman bizler hedeflerimizi çevremizdeki kişilerle kurgulamıyoruz. Sadece ölçülebilir ve rakamlı birimlerle hedeflerimizi tasarlıyoruz. Oysa bağlantılarla da tasarlamaya çalışsak ve çevremizdekilerin tanıdıkları ve sonra onların tanıdıklarına güvenlerini kazanarak ulaşabilsek kim bilir ne kadar çok yeni fırsat yaratabilirdik.Diyeceksiniz ki: "Ertuğrul, sen Sayın Hillary Clinton'a bir şekilde ulaştın. Konuştun. Hatta bir de resim çektirdin, de ne oldu?" 

Bravo! Doğru soruyu sordunuz. Herkese ulaşabilirsiniz, ancak ulaştığınızda karşınızdaki kişi için "değer" yaratacak, ilgilenebileceği, merak edip soru soracağı birşey olmalı ki o tanışmanın bir anlamı olsun.

Özellikle, iş dünyası ve networking'e konsantre olmuş biri olarak, Sayın Hillary Clinton'la tanışmak politik görüşlerden tamamen bağımsız olarak heyecan vericiydi. 

Dünyanın en güçlü kadını olarak algılanan ve sürekli gözlerin takip ettiği birinin çevresiyle nasıl konuştuğu, ses tonu, duruşu, zor sorulara karşı tutumu, birebir konuşmadaki asansör cümlesi gibi networking için kritik hareketleri gözlemlemek benim için çok heyecan vericiydi. Benim yerimde politik kariyer düşünen bir girişimci olsaydı, kim bilir, belki bambaşka bir fırsatı kendi için yaratabilirdi.

Hedefiniz ve seçtiğiniz yol her ne olursa olsun, istediğiniz herkese ulaşabileceğiniz gerçeğini unutmayın. Bunun farkındalığında olmanız hedeflerinizi mevcut ve oluşturmanız gereken bağlantılarla da tasarlanmanıza vesile olacaktır.
Ertuğrul BELEN | Sabah İşte İnsan