Girişimciliğin Altın Kuralları

TARİH: 21.5.2012
Girişimciliğin Altın Kuralları'nda, konularına yıllarını adamış uzman 24 girişimci, profesyonel ve akademisyenin çok değerli deneyimlerini kendi kalemlerinden anlatımlarıyla bulacaksınız.
Girişimciliğin Altın Kuralları.
Bu kitabın ortaya çıkmasını sağlayan Ertuğrul Belen ve Taylan Demirkaya da Girişimciliğin Altın Kuralları kitabının ortaya çıkış hikayesini ve amacını şöyle anlatıyorlar. (Kaynak:Webrazzi)

Girişimciliğin Altın Kuralları kitabını buradan sipariş verebilirsiniz.

Ertuğrul Belen

Özellikle son 4 senedir Business Networking Akademi’deki Speed Networking tanışma seansları, Asansör Cümlesi yarışmaları ve networking seminerleriyle 30 binin üzerinde girişimciyle iletişim içerisinde olma fırsatım oldu. Paylaşımlarımı her zaman akademik araştırmalarımın yanı sıra iş dünyasındaki aktif deneyimlerim ve kendi girişimlerimle anlatmaya özen gösterdim. Bu süreçte, Taylan Demirkaya ile beyinfırtınası yaptığımız süreçte, harika fikri olan ama parası olmadığı için kendine inanmayan ve adım atmaya cesaret edemeyen girişimci sayısının melek yatırımcı sayısından malesef çok daha fazla olduğunu farkettik.

Dünyada mikrokredi ve fonlamanın gündeme geldiği bir dönemde crowdfunding yani “çoklu fonlamanın” ilk adımını Girişimciliğin Altın Kuralları eseriyle atmak istedik. “Çoklu fonlamada” 5 TL katkıda bulunan dahi o firmanın hissedarı olabiliyordu. Türkiye’de bu sistemin gelişmesi için yasal süreçlerin devreye girmesi gerekiyor. Ancak her kitap alan resmiyette bir hissedar olamasa dahi kitabın telif gelirinin yazarlar tarafından karar verilecek bir ya da birkaç girişime yatırım yapması bu sürecin bizce ilk adımı olacaktı. Her kitap satın alınması küçük bir fonlama anlamına gelecekti.

Girişimcilik engel atlamaktır. Biz girişimcinin önündeki 24 engeli belirledik. Ve 24 birbirinden değerli yazar bu hayalimize ortak oldu. Her biri konusunu 10 adımda kısa, net ama bir o kadar vurucu samimiyetle anlattı ve kaleme aldı.

Taylan Demirkaya

Embryonix’e gelen projeleri geçen yaz değerlendirirken önemli bir eksik fark ettim. Hızlı ve düşük fon ihtiyacı olan projelere fon bulmakta zorlanıyorduk. Proje toplantısından moralim bozuk bir şekilde çıktım. Ertuğrul Belen’i aradım ve bu sorunumdan bahsettim. O da olaya biraz esprili bir şekilde yaklaştı ve “senin ve benim networkumden herkes 5 TL verse bile rahatlıkla bu projelere finansman sağlardık” dedi. Ben bunu sorgulamaya başladım ve “insanlar durup dururken 5 TL vermez, vermeleri için ne olması gerekir?” dedim.

İşte bunun üzerine bir kaç gün beyin fırtınası yaptık. İnsanların bunu verebilmesi için hem onlara faydalı olacak bir şey vermemiz gerekiyordu hem de yaptığımız işle alakalı bir katma değer yaratmaya çalışmalıydık. Oturduk ve girişimciler için problem olan 24 sorun tespit ettik. Sonra kendi networkumuzde buna uygun olan uzmanları, yatırımcıları ve girişimcileri aramaya başladık. Hepsi projeye inanılmaz sıcak baktı. Aylarca süren çalışmalar ve epostalar sonucunda süreçlerimizi tamamladık. Türkiye’de çoklu fonlamanın (crowdfunding) önemli örneklerinden bir tanesini verdiğimizi düşünüyorum. Girişimciler ve girişimcilikle ilgilenenler hem çok önemli problemlerine uygulanmış ve denenmiş çözümler bulacak hem de biz girişimcilere ufakta olsa bir fon sağlayacaktık. Bunlar kitabın doğrudan faydaları, eko sisteme olan farkındalık katkısının da oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.


Kitapta yer alan 24 isim ve ele aldıkları konu başlıkları şöyle:
Alaaddin Alpay – Girişimci Ekosistemi
Dr. Necip Uludağ – Girişimci Özellikleri
Taylan Demirkaya – Zihin Yapısı
Prof. Dr. Zuhal Baltaş – Bireysel ve Kurumsal Girişimcilik
Dr. Haluk Elçi – Yatırım Sürecine Hazırlık
Baybars Altuntaş – Melek Yatırımcılar
Fuat Sami – Yatırımcı Gözünden Girişimci
Numan Numanbayraktaroğlu – Melek Yatırımcıların Bilmesi Gerekenler
Ertuğrul Belen – Networking
Gülsüm Çıracı – Kuruluş Stratejisi
Azim Çiğil – Şirket Kurma Hukuku
İhsan Elgin – Büyüme
Şerif Kaynar – İnsan Kaynakları
Taner Özdeş – Satış
Hayat Bayramoğlu – Perakende
Uğur Özmen – CRM
İsmet İmrak – Halkla İlişkiler
Nevzat Erdağ – Muhasebe & Vergi
Öznur Sanbay – Kurumsallaşma
Nurettin Özdoğan – Internet Girişimciliği
Halil Erdoğmuş – Yeni E-Ticaret Modeli
Mehmet Soner Babüroğlu – Patent
Erkan Güral – Aile Firmaları ve Aile Girişimciliği
Burcu Akdarı – STK’lar ve Girişimciler
 

Ertuğrul Belen